Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Cmentarz wojenny, Gdynia Redłowo

Cmentarz wojenny, Gdynia Redłowo  
Miejscowoœć: Gdynia Redłowo
 
Województwo: pomorskie
 
Lokalizacja: Okolice Gdyni
 
Kategoria: edukacja
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: toja1358 (2106 pkt, 2 miejsce / 1146)
 
Zobacz też: Ogłoszenia turystyczne pomorskie »
 
Opis Zdjęcia (18) Komentarze (0) Mapa
W gdyńskiej dzielnicy Redłowo znajduje się rzadko odwiedzany przez turystów cmentarz wojenny. Leży z dala od trójmiejskich atrakcji, ale jest wart uwagi.
Powstał w 1939r., po klęsce wrześniowej, kiedy trzeba było pochować poległych na Kępie Oksywskiej żołnierzy. Okupant nie pozwolił na pogrzebanie bohaterskich obrońców Wybrzeża na cmentarzu miejskim na Witominie. Wybrano więc na miejsce pochówku Redłowo.
Po zakończeniu działań wojennych, w roku 1946 powstał projekt cmentarza podzielonego niejako na dwie części: w jednej spoczywają żołnierze września 1939r. oraz alianci , którzy stracili życie w czasie walk o wybrzeże. Spoczywa tu legendarny dowódca obrony Gdyni – Stanisław Dąbek, żołnierze I Morskiego Pułku Strzelców, a także marynarze z załóg okrętów wojennych. Swoje mogiły mają tu także zamordowani w niedalekiej Piaśnicy, których ciała ekshumowano po zakończeniu wojny. Wiele mogił kryje nieznanych bohaterów walk o polskie wybrzeże.
Druga część cmentarza to miejsce, gdzie pochowanych jest ponad tysiąc żołnierzy Armii Czerwonej, poległych podczas walk o wyzwolenie Gdyni. Tutaj również są mogiły bezimiennych żołnierzy.
 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczają własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleŸć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych