Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Twierdza Wisłoujście, Gdańsk

Twierdza Wisłoujście, Gdańsk  
Miejscowoœć: Gdańsk
 
Województwo: pomorskie
 
Lokalizacja: Okolice Trójmiasta
 
Kategoria: zabytek / muzeum
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: toja1358 (2106 pkt, 2 miejsce / 1146)
 
Zobacz też: Ogłoszenia turystyczne pomorskie »
 
Opis Zdjęcia (15) Komentarze (0) Mapa
Pierwsza strażnica powstała u ujścia Wisły już w XIV wieku, kiedy na Pomorzu panowali Krzyżacy. W miejscu gdzie Wisła wpadała do morza stanęła wówczas drewniana wartownia. Spalona przez husytów, odbudowana i ponownie zniszczona przez szalejący na Bałtyku sztorm, została wzniesiona w 1482 roku jako ceglana wieża, zachowana do dnia dzisiejszego. Miała za zadanie strzec gdańskiego portu, położonego nieco dalej od morskiego brzegu, a rozpalany na niej ogień wskazywał drogę statkom. Na początku XVI wieku wokół wieży wzniesiono drewniane umocnienia, które w 1562 roku przebudowano na trzykondygnacyjny murowany wieniec. Fundamenty twierdzy opierają się na drewnianych skrzyniach znajdujących się pod wodą i zwanych kaszycami. Na nich nasypany jest gruz i na tym zbudowano twierdzę.
Do XVI wieku obiekt położony był tuż nad morzem, z czasem jednak naniesione przez rzekę piachy utworzyły półwysep oddzielający ją od Bałtyku. Pod koniec XVIII wieku Wisłoujście przestało pełnić funkcje obronne, przejęły je pruskie szańce Westerplatte i Szaniec Mewi. W XIX wieku twierdza pełniła rolę więzienia, a w okresie międzywojennym mieścił się w niej klub żeglarski. Do znacznego zniszczenia twierdzy przyczyniła się w 1945 roku Armia Czerwona.
Ze względu na swą historyczną wartość i jako jedna z dwóch (obok Bałtijska) twierdz morskich na południowym wybrzeżu Bałtyku, Twierdza Wisłoujście trafiła na listę stu najbardziej zagrożonych zabytków na świecie. Pozostaje pod zarządem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Obiekt jest również jednym z kilku największych w województwie pomorskim zimowisk nietoperzy.
 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczają własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleŸć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych