Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Nowy Port, Latarnia Morska, Gdańsk

Nowy Port, Latarnia Morska, Gdańsk  
Miejscowoœć: Gdańsk
 
Województwo: pomorskie
 
Lokalizacja: Okolice Gdańska
 
Kategoria: zabytek / muzeum
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: toja1358 (2106 pkt, 2 miejsce / 1145)
 
Zobacz też: Kwatery nad morzem »
 
Opis Zdjęcia (12) Komentarze (0) Mapa
Wzorowana na nieistniejącej dziś latarni z Cleveland w Stanach Zjednoczonych, latarnia Morska w Nowym Porcie uchodzi za najładniejszą latarnię nad Bałtykiem. Została zbudowana w latach 1893 – 1894 r. i zastąpiła stojącą w tym miejscu starą latarnię. Jej historyczne znaczenie wiąże się z rozpoczęciem II wojny światowej. To właśnie z okna latarni w Nowym Porcie dano 1 września 1939 roku znak znajdującym się na okręcie Schleswig-Holstein niemieckim żołnierzom do rozpoczęcia ostrzału Westerplatte.
Latarnia przestała pełnić swoją funkcje w 1984 roku, z chwilą uruchomieniem latarni w gdańskim Porcie Północnym. Nieczynna latarnię kupił, wyremontował i udostępnił do zwiedzania mieszkający na stałe w Kanadzie pan Stefan Michalak.
Dumą latarni jest Kula Czasu. W XIX wieku były to urządzenia umożliwiające kapitanom statków na precyzyjne ustawienie chronometrów, niezbędne do bezpiecznej żeglugi. Kule czasu były podnoszone tuż przed południem i dokładnie o godzinie 12, na sygnał telegraficzny z Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Berlinie, opuszczane. Pierwszą na świecie Kulę Czasu zbudowano w Greenwich w roku 1833. Gdańska Kula Czasu została zbudowana w roku 1876 jako pierwsza nad Bałtykiem. W 2008 roku pojawiła się ponownie na szczycie latarni w Nowym Porcie, stanowiąc atrakcję turystyczną.
 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczają własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleŸć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych