Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Podziemny rynek, Kraków

Podziemny rynek, Kraków  
Miejscowość: Kraków
 
Województwo: małopolskie
 
Lokalizacja: Okolice Krakowa
 
Kategoria: zabytek / muzeum
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: karolina12-345 (309 pkt, 12 miejsce / 1146)
 
Zobacz też: Ogłoszenia turystyczne małopolskie »
 
Opis Zdjęcia (3) Komentarze (0) Mapa
Pod koniec wakacji czynne ma być pod Rynkiem Głównym pierwsze w Polsce podziemne muzeum.

Prace pod płytą Rynku trwają już od połowy zeszłego roku. Po ich zakończeniu w Krakowie powstać ma pierwsze w naszym kraju podziemne muzeum, m.in. z supernowoczesną multimedialną ekspozycją. Wykona ją, w ramach projektu "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa - szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego", konsorcjum firm, na czele których stoi toruńska spółka Trias.

Firma zajmie się przygotowaniem rezerwatu archeologiczno-architektonicznego, wystawy muzealnej, pokazów filmowych i prezentacji multimedialnych. Prace podzielono na kilka etapów. Pierwszy zakłada wykonanie aranżacji plastycznej wystawy, kopii i rekonstrukcji oraz makiet obiektów zabytkowych; drugi - to opracowanie filmów, animacji i multimediów, a także audioprzewodnik.

Powstać ma m.in. prezentacja, w nowoczesny sposób obrazująca lokalny i europejski zasięg krakowskiego handlu w wiekach średnich i późniejszych. Zaaranżowana także zostanie przestrzeń edukacyjna dla dzieci i młodzieży szkolnej, umożliwiająca realizowanie programu edukacyjnego obejmującego zajęcia, warsztaty i lekcje muzealne. Najmłodsi będą mogli, pod okiem archeologów, m.in. samodzielnie wznosić z klocków romańskie budowle.

Tymczasem dobiegają końca prace przygotowawcze pod płytą Rynku. Za kilka dni zakończy się konserwacja pozostałości po Kramach Bogatych i przystosowanie ich do potrzeb muzealnych. Kończą się też roboty przy zabezpieczeniu XIV-w. Wielkiej Wagi (okolice kościoła św. Wojciecha).

Po otwarciu muzeum do podziemi będzie prowadzić wejście z hali handlowej Sukiennic, zlokalizowane od strony ul. św. Jana. W dole, z poziomu szklanych kładek zawieszonych ponad średniowiecznymi traktami (najstarsze datuje się na XI wiek), będzie można zobaczyć dawne zagrody, domy i kramy, wodociągi, a nawet groby.

Projekt, w ramach którego trwa adaptacja podziemi oraz realizacja ekspozycji muzealnej, jest w wykazie projektów kluczowych dla kraju, ogłoszonym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Nowy park archeologiczny pod płytą Rynku będzie można zobaczyć już 24 września.
Informacje o najnowszej atrakcji Krakowa pojawiły się we wszelkich mediach.

Konsorcjum TRIAS (odpowiedzialne za przygotowanie wystawy)
oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, to gospodarz podziemnego muzeum.

Na zwiedzających czeka: 700 zabytków archeologicznych, 500 elektronicznych odwzorowań zabytków, 600 rekonstrukcji cyfrowych 3D, 30 stanowisk multimedialnych, 25 ekranów plazmowych, 27 projektorów multimedialnych, 37 monitorów dotykowych, 98 głośników, 150 audiobooków.

Podziemny szlak prowadzi przez unikatowy rezerwat archeologiczny m.in. z pozostałościami wczesnośredniowiecznej osady, ogromnego cmentarzyska i fragmentami zabudowań pamiętających czasy Wielkiej Lokacji Krakowa w 1257 roku.
 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczają własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleŸć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych