Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Babiogórski Park Narodowy, Zawoja

Babiogórski Park Narodowy, Zawoja  
Miejscowość: Zawoja
 
Województwo: małopolskie
 
Lokalizacja: Okolice Wadowic
 
Kategoria: przyroda / natura / las / park
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: karolina12-345 (309 pkt, 12 miejsce / 1146)
 
Zobacz też: Ogłoszenia turystyczne małopolskie »
 
Opis Zdjęcia (3) Komentarze (0) Mapa
Babiogórski Park Narodowy obejmuje obszar 3392 ha zlokalizowany wokół najwyższego szczytu Beskidów Zachodnich – Babiej Góry zwanej też Diablakiem. Założony został w 1954 r., zaś trzynaście lat później wpisano go na listę Światowych Rezerwatów Biosfery tworzoną przez UNESCO, a ostatnio włączono do sieci Natura 2000. Symbolem parku jest okrzyn jeleni.
Chociaż Babia Góra liczy sobie jedynie 1725 m n.p.m. można tutaj dostrzec charakterystyczny dla terenów wysokogórskich układ pięter klimatycznych, obniżony w stosunku do nich o 100-200 m. Wraz z wysokością znacznie spada temperatura, a klimat staje się ostrzejszy. W wyższych partiach gór śnieg pojawia się już w październiku i utrzymuje się do końca maja. Turyści wybierający się na wycieczkę po parku powinni mieć na uwadze srogi klimat i częste załamania się pogody na tym obszarze. Klimat tych terenów charakteryzują też silne wiatry, między innymi częste halne.
Piętrom klimatycznym odpowiadają kolejne piętra roślinności. W dwóch najniższych partiach, zwanych reglem górnym i dolnym, dominują lasy jodłowe i jodłowo-świerkowe, przechodzące stopniowo w bory świerkowe z dodatkiem jaworzyny karpackiej. Na wysokości powyżej 1360 m rosną połacie kosodrzewiny i ziołorośla, zaś w najwyższych częściach gór, od 1650 m, znajduje się strefa muraw alpejskich, gdzie można spotkać piękne kwiaty, sasanki, zawilca i rogownicy alpejskiej. Ta ostatnia, wraz z symbolem parku okrzynem jelenim nie występują nigdzie poza Babiogórskim Parkiem Narodowym. W sumie na terenie parku rośnie ok. 650 gatunków roślin naczyniowych oraz 280 gatunków mszaków. Większość z nich zaliczana jest do typowych roślin górskich lub niżowo-górskich.
Na terenie parku spotkać można około 3700 gatunków różnych zwierząt, wśród których dość liczną grupę (127 gatunków) stanowią ptaki, takie jak siwarnik, płochacz halny, cietrzew, głuszec czy jarząbek. Także wśród ssaków można spotkać wiele ciekawych okazów. W babiogórskich lasach żyją między innymi rysie, dziki czy jelenie, a od jakiegoś czasu pojawiają się tam też wilki i niedźwiedzie. Atrakcję parku stanowią także niewielkie gryzonie, np. żołędnica lub koszatka, które objęte są ochroną.
Babiogórski park narodowy nadaje się doskonale do pieszych wędrówek. Znajduje się tam 5 szlaków turystycznych o długości ponad 50 km, które pozwalają przejść wiele ciekawych tras. Park nadaje się też do odwiedzenia zimą – wyznaczono tu 4 km tras narciarskich. Na terenie parku znajduje także schronisko na Markowych Szczawinach, które pozwala odpocząć podczas wędrówek lub przenocować. Przy wejściu na teren parku obowiązuje opłata.
 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
Inne ciekawe miejsca w okolicach miejsca: Babiogórski Park Narodowy, Zawoja
 
- Pilsko, Korbielów, Beskid Żywiecki
 
- Babia Góra (Diablak), Zawoja
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczają własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleŸć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych