Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Świętokrzyski Park Narodowy, Bodzentyn

Świętokrzyski Park Narodowy, Bodzentyn  
Miejscowość: Bodzentyn
 
Województwo: świętokrzyskie
 
Lokalizacja: Okolice Kielc
 
Kategoria: przyroda / natura / las / park
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: karolina12-345 (309 pkt, 12 miejsce / 1146)
 
Zobacz też: Ogłoszenia turystyczne świętokrzyskie »
 
Opis Zdjęcia (1) Komentarze (0) Mapa
Świętokrzyski Park Narodowy powstał w 1950 r. obejmując swoim zasięgiem m.in. najwyższe pasmo Gór Świętokrzyskich wraz ze szczytem Łysicy. Wcześniej już od lat 20. na terenie tym istniały rezerwaty: Chełmowa Góra, Święty Krzyż i Łysica. Powierzchnia parku wynosi 7626 ha.
Góry Świętokrzyskie należą do najstarszych gór w Polsce. Powstały głównie ze skał osadowych w czasie orogenezy kaledońskiej. Charakteryzują się one niewielkimi wysokościami i łagodnymi stokami.
Park jest niemal całkowicie porośnięty lasami, głównie lasami bukowo-jodłowymi. Pojawiają się z nich także modrzewie, dęby, lipy, jawory i sosny. Z mniejszych roślin można tu spotkać chronione czosnek niedźwiedzi, przetacznik górski, lilię złotogłową czy pełnik europejski.
Bogata jest także fauna Świętokrzyskiego PN, która liczy sobie ponad 4000 gatunków. Można tu zobaczyć np. sarny, lisy, dziki i łosie. W parku mieszka także 150 gatunków ptaków, wśród których są m.in. orliki, sokoły, jastrzębie, myszołowy, a także czarne bociany czy sowy. Ciekawe jest też występowanie gatunków będących reliktami polodowcowymi np. niektóre gatunki ślimaków.
Świętokrzyski PN jest atrakcyjny także ze względu na znajdujące się tam liczne zabytki. Będąc w parku warto zobaczyć takie miejsca, jak klasztory na Świętym Krzyżu i w Świętej Katarzynie, liczne kościoły czy ruiny zamku w Bodzentynie. Przez park przebiega sześć pieszych szlaków turystycznych, niemal w całym parku zabronione jest poruszanie się rowerem.
 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
Inne ciekawe miejsca w okolicach miejsca: Świętokrzyski Park Narodowy, Bodzentyn
 
- Zamek , Bodzentyn
 
- Góra Sieradowska, Sieradowice, k. Bodzentyna
 
- Siekierno, Siekierno
 
- Święty Krzyż, Gmina Bieliny / Nowa Słupia
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczają własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleŸć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych