Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Dworzec kolejowy w Trzonkach, Trzonki

Dworzec kolejowy w Trzonkach, Trzonki  
Miejscowoœć: Trzonki
 
Województwo: warmińsko-mazurskie
 
Lokalizacja: Okolice Giżycka
 
Kategoria: zabytek / muzeum
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: Halina39 (6 pkt, 287 miejsce / 1146)
 
Zobacz też: Ogłoszenia turystyczne warmińsko-mazurskie »
 
Opis Zdjęcia (1) Komentarze (0) Mapa
Zabytkowy budynek pruskiego dworca kolejowego w Trzonkach. Interesującym aspektem historycznym z drugiej połowy XIXw jest germanizacja nazw w Prusach Wschodnich . W tym czasie pierwotna nazwa miejscowości Trzonken została zmieniona na Movenau a swoją nazwę, choć już w spolszczonej wersji odzyskała po 1945 roku.

Trasa kolejowa Pisz-Orzysz została oddana wraz z budynkiem do użytku 15 listopada 1905 roku, co umożliwiło połączenie z trasą Berlin - Wystruć oraz dogodniejsze połączenie z centralnym ośrodkiem administracyjnym w Królewcu. Działania wojenne pierwszej wojny światowej spowodowały znaczne straty przez wycofujących się Rosjan. W gruzach znalazła się połowa dworców i budynków kolejowych, a część taboru kolei pruskich wywieziono do Rosji.

Przygotowania do wojny w 1939 roku na terenie Prus Wschodnich poprzedziło intensywne budowanie fortyfikacji oraz odbudowa i rozbudowa kolei.W styczniu 1945r obszar Puszczy Piskiej był terenem działań wojennych. Pod koniec wojny linia kolejowa Pisz-Orzysz-Giżycko posłużyła do ratowania miejscowej ludności przed nadciągającą "czerwoną zagładą".

Ostatni pociąg ewakuacyjny z Rucianego i Pisza przejechał nią wieczorem 23 I 1945 roku, docierając po kilku dniach przez Giżycko do Głomna. Skład wyglądał upiornie - dwa parowozy ciągnące odkryte lory, z tłumem ludzi zamarzających z zimna. Tego dnia nikt już nie obsługiwał nastawni ani dworców, a Armia Czerwona była tylko o kilka kilometrów dalej. Od lutego do maja przeprowadzono demontaż szyn, mostów i urządzeń kolejowych. Bezpośrednio po zakończeniu działań bojowych sowieckie oddziały saperów kolejowych przystąpiły do rozbiórki niektórych lokalnych linii kolejowych na Mazurach.

Na odcinku Dłutowo - Pisz - Orzysz zachowały się tylko dwa z dziesięciu budynków stacji kolejowej ,ale tylko stacja Trzonki w praktycznie niezmienionym stanie od 1905 roku do dziś. Niestety linia kolejowa Dłutowo - Pisz - Orzysz już nigdy nie została odbudowana i bezpowrotnie odeszła w przeszłość.
W 2011 roku wpisany do gminnego rejestru zabytków.
 
 
 

Ciekawe miejsca i zabytki w Polsce

 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczają własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleŸć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych