Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego, Wierzchlas

Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego, Wierzchlas  
Miejscowoœć: Wierzchlas
 
Województwo: wielkopolskie
 
Lokalizacja: Okolice Bydgoszczy
 
Kategoria: przyroda / natura / las / park
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: onufry (196 pkt, 17 miejsce / 1145)
 
Zobacz też: Ogłoszenia turystyczne wielkopolskie »
 
Opis Zdjęcia (14) Komentarze (3) Mapa
Rezerwat przyrody Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego znajdujący się w Wierzchlesie, jest jednym z najstarszych chronionych obiektów przyrodniczych w Polsce. To miejsce, w którym znajduje się największe w Europie stanowisko cisa pospolitego. Powierzchnia rezerwatu to 89,6ha, z czego sam las z udziałem cisa zajmuje około 15ha, pozostałą część zajmują głównie: jezioro Mukrz, torfowiska, inne lasy. Chroniony od roku 1827 (z tego okresu pochodzą pierwsze notatki na temat surowej ochrony terenu), prawnie uznany został jako rezerwat w roku 1956.

Ze względu na bogactwo przyrodnicze na które poza najstarszymi w kraju, liczącymi nawet blisko 700 lat okazami cisów, składają się także 300-letnie sosny, lipy, czy brzozy oraz na interesującą historię, rezerwat Cisy Staropolskie stanowi wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu w Borach Tucholskich.

W okresie międzywojennym spokój i natchnienie czerpał w dzisiejszym rezerwacie Leon Wyczółkowski, który na swoich obrazach uwiecznił wiele fragmentów wierzchleskiego przyczółka spokoju. To właśnie na jego cześć miejscu nadano imię Leona Wyczółkowskiego. Podczas swojego pobytu w „świętym gaju”, jak artysta nazywał miejsce, Wyczółkowski stworzył ponad 100 prac. Na szczególną uwagę zasługują m.in.: najokazalszy i najstarszy, liczący około 600-700 lat cis nazywany przez artystę "Chrobrym", lipa „Chopina”, cis „Parasolka”, dwie martwe sosny „Bliźniaczki", czy fantazyjnie powykręcane drzewa.

Niestety, od dłuższego czasu obserwuje się obumieranie siewek cisa, co oznacza niemal zupełny brak odnowienia cisa.

Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego znajduje się w miejscowości Wierzchlas, na północ od trasy numer 240 ze Świecia do Tucholi, nad jeziorem Mukrz. Około 600m od rezerwatu zlokalizowany został parking wraz z miejscem odpoczynku oraz licznymi tablicami informacyjnymi. Uwaga, niestety mapa dostępna na parkingu może wprowadzić w błąd, ponieważ nie ma na niej w jasny sposób zaznaczone trasy z parkingu do rezerwatu. Aby dotrzeć do celu należy przejść przez tory i poruszać się wzdłuż drewnianego płotu, aż do dotarcia do bramy. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który za symboliczną opłatą wpuszcza i oprowadza po rezerwacie. Z przewodnikiem należy kontaktować się telefonicznie. Aktualne numery telefonów przewodników zamieszczone są na tablicy informacyjnej przed bramą wejściową do rezerwatu.
 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
Inne ciekawe miejsca w okolicach miejsca: Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego, Wierzchlas
 
- rezerwat cisów staropolskich, Wierzchlas
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczają własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleŸć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych