Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Tur ze złomu Chojnice, chojnice

Tur ze złomu Chojnice, chojnice  
Miejscowoœć: chojnice
 
Województwo: pomorskie
 
Lokalizacja: Okolice Bydgoszczy
 
Kategoria: kultura / sztuka
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: franzmauler (7 pkt, 241 miejsce / 1145)
 
Zobacz też: Ogłoszenia turystyczne pomorskie »
 
Opis Zdjęcia (8) Komentarze (1) Mapa
W Chojnicach na chodniku przed Bramą Człuchowską umieszczona została rzeźba która przedstawiają tura ze złomu. Głowa tego zwierzęcia znajduje się w herbie mojego miasta jakim jest Chojnice. Rzeźba ta powstała z elementów złomowanych części samochodowych, można w nim dostrzec fragmenty belek podłogowych, korpusów skrzyń biegów czy elementów karoserii.

W okazałej XIV-wiecznej Bramie Człuchowskiej mieści się Muzeum Historyczno-Etnograficzne ze zbiorami poświęconymi historii Chojnic i sztuce ludowej Kaszub (czynne: wtorek, czwartek w godz. 10.00-17.00, środa, piątek w godz. 10.00-15.30, sobota, niedziela w godz. 10.00-15.00). Na chodniku przed bramą stoi rzeźba przedstawiająca tura. To nie przypadek, głowa tego zwierzęcia znajduje się wszak w herbie miasta. Całopostaciowy tur naturalnej wielkości jest dziełem artysty chojnickiego, Jarosława Urbańskiego. Stał się głośny za sprawą tworzywa, z którego skorzystał rzeźbiarz. Prawdopodobnie pozostaje pod czujną opieką służb miejskich, gdyż jest łakomym kąskiem dla zbieraczy złomu. Tur powstał bowiem ze złomowanych części samochodowych. Wprawne oko dostrzeże w nim bez trudu fragmenty belek podłogowych, korpusów skrzyń biegów czy elementów karoserii.

Odważna realizacja spełniła swoją rolę. Sprowokowała dyskusje na temat sztuki nowoczesnej wśród chojniczan i chyba dobrze promuje miasto - często fotografują się przy niej turyści. Tur ze złomu lubiany jest też przez dzieci uwielbiające wspinaczki na grzbiet złomowego zwierza
 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
Inne ciekawe miejsca w okolicach miejsca: Tur ze złomu Chojnice, chojnice
 
- Zamek krzyżacki, Człuchów
 
- Jezioro Charzykowskie, Bory Tucholskie
 
- Zima w miejsowosci Male Swornegacie, 89-608 Male Swornegacie
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczają własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleŸć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych