Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Muzeum Powozów i Wsi Śląskiej Galowice, Galowice

Muzeum Powozów i Wsi Śląskiej Galowice, Galowice  
Miejscowoœć: Galowice
 
Województwo: dolnośląskie
 
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
 
Kategoria: zabytek / muzeum
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: GosiaK (16 pkt, 110 miejsce / 1145)
 
Zobacz też: Ogłoszenia turystyczne dolnośląskie »
 
Opis Zdjęcia (11) Komentarze (0) Mapa
Jak to było w czasach, kiedy ulice wypełnione były stukotem kopyt o miejskie bruki, lśniącymi karetami mknącymi środkiem jezdni, ciężkimi furgonami wiozącymi beczki z piwem, lekkimi kariolkami unoszącymi eleganckie damy… w czasach kiedy do transportu potrzebny był powóz zaprzęgnięty w konie - konie zawsze lśniące i dumne, kłusujące jeden przy drugim, z wypolerowaną uprzężą, pewnie ciągnące karetę…

Szansą na zasmakowanie klimatu tych czasów jest wizyta w spichlerzu z początku XVIII wieku, gdzie właśnie powstaje Muzeum Galowice – muzeum pojazdów zaprzęgowych, jeździectwa i wsi śląskiej prowadzone przez Fundację Gallen. Na ekspozycję muzeum składa się kolekcja założyciela placówki – dr Tadeusza Kołacza, który pierwszy pojazd odnalazł na terenie jednego z gospodarstw Wielkopolski 35 lat temu. Zafascynowany kształtem, piękną robotą kowalską i drewnem oprawionym w metal kupił powóz - milorda, ratując go od historii typowej dla wielu innych powozów niszczejących w tamtych czasach za stodołami polskiej wsi.

Zakup tego powozu - milorda zbudowanego w cesarskiej, wiedeńskiej wytwórni Schustala dał początek liczącej już ponad 50 pojazdów kolekcji prezentowanej w Muzeum Galowice. Składają się na nią karety, bryczki, omnibusy, wolanty, landolet, lando, milord, victoria, polowiec, sulki, 10 przepięknych sań, a nawet konny wóz strażacki. Nie tylko pojazdy zaprzęgowe tworzą ekspozycję, bo Muzeum Galowice ukazuje też historię i znaczenie konia w rozwoju transportu oraz wyposażenie wsi Śląskiej. Kolekcję powozów dopełnia imponujący zbiór siodeł kawaleryjskich z całego świata przekazany w depozyt przez kolekcjonera Pawła Biczysko, kilkaset kiełzn, uprzęży, tysiące ponad stuletnich kart pocztowych z pojazdami zaprzęgowymi i końmi, narzędzi i urządzeń uczestniczących w procesie produkcji pojazdów zaprzęgowych, rycin i obrazów oraz książek tematycznych. Unikalną ciekawostkę stanowi oryginalna, szwajcarska konna kuchnia polowa z 1905 roku z kompletnym wyposażeniem, m.in. w naczynia cynowe.
Muzeum mieści się na terenie dawnych dóbr rodziny von Lieres und Wilkau w zabytkowym, szachulcowym spichlerzu z 1730 roku, stojącym w Galowicach koło Żórawiny pod Wrocławiem. Spichrz, został - podobnie jak powozy uratowany przed zniszczeniem przez dr Tadeusza Kołacza. Budynek ten jest ostatnim, zachowanym na Dolnym Śląsku tak dużym, całkowicie drewnianym obiektem gospodarczym. W okresie użytkowania jako magazyn zbożowy na każdej z czterech kondygnacji o powierzchni łącznie 1400m² składowano zboże do 1m wysokości, co daje łącznie tysiące ton. Od olbrzymiego ciężaru drewniane podłogi pokrzywiły się lekko, a „zjeżdżalnia na worki” poprowadzona przez wszystkie kondygnacje do dzisiaj zachowała drewno wyszlifowane tysiącami zsuwających się, wypełnionych ziarnem worków. Wszystko to świadczy o ogromnej pracy mieszkańców tego regionu wykonywanej na przestrzeni setek lat i sprawia, że kolekcja powozów oraz wyposażenia wsi śląskiej zdaje się tutaj przynależeć.

Od 2002 roku spichlerz stanowi własność powołanej przez dr Tadeusza Kołacza Fundacji Gallen organizacji pożytku publicznego (nazwa zaczerpnięta od przedwojennej nazwy Galowic). Organizacja ta konsekwentnie realizuje cel jakim jest stworzenie placówki muzealno-edukacyjnej. W Muzeum Galowice wdrożymy programy edukacyjne, w ramach których będą się odbywać warsztaty rzemieślnicze, a nauczyciele mając do dyspozycji ekspozycję spichlerza będą mogli poprowadzić lekcje w oparciu o wspólnie przygotowane konspekty lekcji, materiały dydaktyczne i wiedzę pracowników muzeum, którzy zawsze posłużą pomocą.

Otwarcie Muzeum Galowice nastąpi wiosną 2011, a już teraz zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.gallen.pl, www.galowice.pl, na której znajdziecie wszelkie informacje na temat bieżących prac w muzeum oraz Fundacji Gallen.
 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczają własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleŸć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych