Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Muzeum Koronki, Koniaków

Muzeum Koronki, Koniaków  
Miejscowość: Koniaków
 
Województwo: ¶l±skie
 
Lokalizacja: Okolice Katowic
 
Kategoria: edukacja
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: toja1358 (2106 pkt, 2 miejsce / 1146)
 
Zobacz też: Ogłoszenia turystyczne ¶l±skie »
 
Opis Zdjęcia (6) Komentarze (0) Mapa
Koronka koniakowska to rękodzieło o ponad 200 letniej tradycji, dzięki niej Koniaków jest znany na całym ¶wiecie. Wykonywano z niej serwety i obrusy różnych kształtów, które zdobiły ołtarze, stoły oraz elementy ubioru. Tradycyjna koniakowska koronka robiona jest szydełkiem z białego lub kremowego kordonka W ostatnich latach czę¶ć koronkarek odeszła od tradycji i zaczęła „heklować” także damsk± bieliznę, która zdobyła sobie szybko uznanie klientów.
Muzeum Koronki powstało w 1962 po ¶mierci Marii Gwarek, której pamięci po¶więcona jest ta placówka. Można w nim zobaczyć wiele interesuj±cych eksponatów, tzn.: czepce, obszycia chust, kryzy, kołnierzyki, wstawki do bielizny po¶cielowej, firanki, serwetki na półki, z których każda ma inny wzór i kształt, motywowany elementami przyrody i tradycji. Jedn± z bardziej oryginalnych ekspozycji stanowi niedokończona serweta dla królowej Anglii Elżbiety II, która miała być chlub± słynnej koronkarki Marii Gwarek. Nieoczekiwanie jednak zmarła ona podczas pracy nad ni±, a serweta nigdy nie dotarła do Anglii. Muzeum mie¶ci się w niepozornym pomieszczeniu i można je zwiedzić po telefonicznym uzgodnieniu.
 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczaj± własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleźć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych