Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Mierzeja Rewska, Rewa

Mierzeja Rewska, Rewa  
Miejscowoœć: Rewa
 
Województwo: pomorskie
 
Lokalizacja: Okolice Gdańska
 
Kategoria: edukacja
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: toja1358 (2106 pkt, 2 miejsce / 1146)
 
Zobacz też: Kwatery nad morzem »
 
Opis Zdjęcia (21) Komentarze (0) Mapa
Po raz pierwszy Rewa na pisanych kartach historii pojawiła się w 1589 roku jako RIFFE. Wtedy to Opat Cystersów Dawid Konarski zezwala na wybudowanie szop rybackich. Miały to być czasowe domostwa na okres połowów. Z czasem wykształciła się z nich stała osada należąca do dóbr klasztoru w Oliwie, która pod nazwą REWA pojawiła się w materiałach historycznych po raz pierwszy pod koniec XVII wieku. Jest to niewielka miejscowość rybacka położona w bardzo malowniczym i unikalnym miejscu jakie stanowi Mierzeja Rewska, przez miejscowych Kaszubów zwana "Szperk". Ciągnący się w głąb morza ponad kilometrowy piaszczysty cypel rozdziela ciepłe i spokojne wody Zalewu Puckiego od bardziej słonych i chłodniejszych wód Zatoki Gdańskiej. Mierzeja w większej części jest zanurzona w wodzie i ciągnie się aż do płycizn Półwyspu Helskiego. Gdy poziom wód Zatoki Gdańskiej opada, na odcinku od Rewy do Kuźnicy tworzy się ok. metrowej głębokości mierzeja zw. Rewą Mew. Odcinek będący na powierzchni ma wówczas długość ok. 1 km. Jedyny głęboki odcinek zwany Głębinką lub Depką, został pogłębiony w okolicy Rewy na szerokość ok. 1,5 km. Dzięki przekopowi mogą przepływać statki z Zatoki Gdańskiej do Pucka. Dwa razy w roku odbywa się tzw."Marsz Śledzi" w czasie którego uczestnicy pokonują (w większości pieszo) około 10-cio kilometrowy odcinek z Kuźnicy do Rewy. W czasie opadania wód fenomenalnym zjawiskiem są ukazujące się na powierzchni morza wysepki. Wody Zatoki Puckiej w okolicach Rewy stanowią wymarzone miejsce do uprawiania żeglarstwa i windsurfingu.
We wsi znajduje się Aleja Zasłużonych Ludzi Morza, gdzie corocznie wmurowuje się tablice upamiętniające postaci związane z morzem.
 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczają własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleŸć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych