Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Muzeum i Mauzoleum Jana Kasprowicza na Harendzie, Zakopane

Muzeum i Mauzoleum Jana Kasprowicza na Harendzie, Zakopane  
Miejscowoœć: Zakopane
 
Województwo: małopolskie
 
Lokalizacja: Okolice Krakowa
 
Kategoria: edukacja
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: toja1358 (2106 pkt, 2 miejsce / 1146)
 
Zobacz też: Ogłoszenia turystyczne małopolskie »
 
Opis Zdjęcia (23) Komentarze (0) Mapa
Willa na Harendzie została wybudowana w 1920 r. przez Jana Klusia-Fudalę, z przeznaczeniem na pensjonat dla przyjezdnych gości. Powstała na stromym zboczu, u stóp którego przepływa potok Zakopianka. Wkrótce budynek kupiła osiadła w Zakopanem angielska malarka, Winnifred Cooper, od której w 1923 r. odkupił "Harendę" Jan Kasprowicz. Kupno domu umożliwiła mu wysoka zaliczka na tłumaczenia literatury angielskiej - Kasprowicz zwykł mawiać, że dom na Harendzie zafundował mu „pewien Anglik, niejaki Szekspir”. Tutaj, u boku trzeciej żony, młodszej od niego o 27 lat Rosjanki, Marii z domu Bunin, poeta spędził ostatnie lata swego życia. Po śmierci w 1926r. spoczął początkowo na Starym Cmentarzu. Z inicjatywy Marii Kasprowiczowej obok domu powstało w 1933 r. mauzoleum do którego przeniesiono prochy poety.
W latach międzywojennych, za sprawą Marii Kasprowiczowej, "Harenda" stała się ważnym ośrodkiem, skupiającym twórców z różnych dziedzin sztuki, a także miłośników twórczości Kasprowicza. Również z inicjatywy żony Marii w 1950 roku w willi powstało muzeum Kasprowicza. W roku 1964 przy muzeum zawiązało się Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, które do dziś organizuje poświęcone poecie spotkania, odczyty i wieczory poetyckie. Wystrój wnętrza pozostawiono mniej więcej taki, jak za życia Kasprowicza.
Maria Kasprowiczowa pochowana została w górnej części mauzoleum.

 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczają własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleŸć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych