Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Najwyżej położona wieś w Polsce, Ząb

Najwyżej położona wieś w Polsce, Ząb  
Miejscowoœć: Ząb
 
Województwo: małopolskie
 
Lokalizacja: Okolice Krakowa
 
Kategoria: edukacja
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: toja1358 (2106 pkt, 2 miejsce / 1146)
 
Zobacz też: Ogłoszenia turystyczne małopolskie »
 
Opis Zdjęcia (20) Komentarze (1) Mapa
Ząb to miejscowość położona na północ od Zakopanego na Pogórzu Gubałowskim. Rozciąga się na długości ok. 5 km na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. i jest najwyżej położoną wioską w Polsce ( najwyższy punkt ma 1040 m n.p.m.). Wieś została założona w 1620 r. W pierwszej połowie XIX wieku Ząb stał się samodzielną gromadą, której grunty od 1824 r. wchodziły w skład "państwa zakopiańskiego" czyli dóbr rodziny Homolacsów.
Na górce, na wysokości 1013m n.p.m.stoi stylowy drewniany kościół p.w. Św. Anny wybudowany w latach 1915 – 1921. Zarówno świątynia jak i jej wnętrze zostały wykonane z drewna, ołtarz główny wyrzeźbił Wojciech Brzeg, przyjaciel Stanisława Witkiewicza. Wystrój wnętrza jest dziełem zakopiańskiego snycerza Jana Tylki.
We wsi i w okolicy jest wiele przydrożnych krzyży i kapliczek z rzeźbionymi świątkami. Przez miejscowość prowadzi słynny „Szlak Papieski" - trasa, którą Ojciec Święty Jan Paweł II jechał z zakopiańskich Krzeptówek do Ludźmierza w 1997 r., błogosławiąc zgromadzonych przy drodze górali. Na pamiątkę tego wydarzenia postawiono pomnik i odbywa się corocznie piesza pielgrzymka w pierwszą sobotę czerwca. Z Zębu roztaczają się piękne widoki na Tatry Polskie i Słowackie, Podhale i Gorce, a także Orawę. Wieś posiada atrakcyjne tereny spacerowe, a zimą są tu doskonałe warunki narciarskie.
W Zębie urodzili się narciarze Józef Łuszczek i Stanisław Bobak, wychował się tu Kamil Stoch.
 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczają własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleŸć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych