Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Zamek Książ, Książ

Zamek Książ, Książ  
Miejscowoœć: Książ
 
Województwo: dolnośląskie
 
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
 
Kategoria: zabytek / muzeum
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: onufry (196 pkt, 17 miejsce / 1145)
 
Zobacz też: Ogłoszenia turystyczne dolnośląskie »
 
Opis Zdjęcia (7) Komentarze (6) Mapa
Zamek Książ to zaraz po zamku w Malborku oraz Zamku Królewskim na Wawelu, trzeci największy zamek w Polsce. Jednocześnie jest to największy i najokazalszy zamek Śląska nazywany „perłą Śląska”.
Ten średniowieczny zamek zlokalizowany jest w granicach Wałbrzycha (kilka kilometrów na północ od miasta), na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego.

W okresie II Wojny Światowej na zamku stacjonowała organizacja Todt, która prowadziła tutaj intensywne prace najprawdopodobniej zmierzające do przygotowania zamku jako kwatery głównej samego, ociekającego złem Hitlera. W tym czasie, pod zamkiem wybudowanych zostało około 1km podziemnych tuneli. Wielu uważa, że zamek Książ połączony jest z kompleksem podziemnych tuneli zlokalizowanych kilkadziesiąt kilometrów dalej w Górach Sowich (patrz kompleks Riese, Walim). Dzisiaj w podziemiach umieszczona została aparatura sejsmograficzna, która uniemożliwia jakąkolwiek penetrację chodników i tuneli, jak również poszukiwania nieodkrytego połączenia z kompleksem Riese.

Do dyspozycji zwiedzających udostępniona została jedynie część obiektu. Jest to konsekwencja burzliwych dziejów zamku, który ograbiany i dewastowany był najpierw przez złych Niemców podczas II Wojny Światowej, a po zakończeniu działań wojennych przez jeszcze bardziej złych Rosjan, czego im wszystkim nie zapomnimy. Odwiedzający zwiedzić mogą 2 główne piętra budynku, z czego najwyższe oferuje jedynie puste, w większości podniszczone i bez jakiegokolwiek opisu! sale, zaś pierwsza kondygnacja - imponującą, barokową salę Maksymiliana oraz pozostałe nieco zaniedbane pomieszczenia. Część zamku pełni funkcję hotelu. Kolejnymi atrakcjami zamku są jego: wieża z piękną panoramą okolic, tarasy z podniszczonymi fontannami i ładnymi kompozycjami z roślinności, jak również możliwość zajrzenia do bardzo niestety ograniczonej dla zwiedzających części podziemi (jedynie z przewodnikiem). Na zamku dostępnych jest wiele tymczasowych ekspozycji, głównie zdjęć różnych autorów, sklep z antykami oraz kawiarenki zlokalizowane na trasach zwiedzania.

Na zamku Książ, zwłaszcza w weekendy pojawiają się tłumy, co też skutecznie uniemożliwia delektowanie się w większości ukrytym (ze względu na brak inwestycji związanymi z odrestaurowaniem) urokiem zamku. Wycieczka bez przewodnika, niestety mija się z celem, gdyż jedynie sale na parterze są opisane, lecz nawet te opisy pozostawiają wiele do życzenia ze względu na mikro-literki i konieczność schylania się. Za filmowanie i fotografowanie, należy wnieść dodatkową opłatę, odpowiednio 9 i 6zł.

Zamek, w całej jego okazałości można podziwiać z punktu widokowego znajdującego się nieopodal trasy dojazdowej do obiektu. W Książu zlokalizowana została także stadnina koni oraz palmiarnia.

Aby dotrzeć do zamku, można skorzystać z autobusu jadącego z Wałbrzycha, odbyć pieszą wędrówkę, szlakiem przez Książański Park Krajobrazowy, bądź dojechać samochodem skręcając w lewo z drogi numer 35 na północ od Wałbrzycha przed Świebodzicami. Zmotoryzowani mogą skorzystać z dwóch dostępnych parkingów: dalszego, zlokalizowanego przy stadninie koni, z którego trzeba dojść około 800m do zamku oraz bliższego, zlokalizowanego bezpośrednio przy zamkowych murach, który niestety odstrasza swoimi zaporowymi cenami.
 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczają własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleŸć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych